נולדתם? קחו רגע

נולדתם? קחו רגע

הידעתם שתינוקות היו מוכנים יותר לעולם אם היו נולדים בגיל 3 חודשים? • שלומית שוסטר על רזי הטרימסטר הרביעי של ההיריון • בלעדי לדיגיטל של 103fm

לידת ילד היא בהחלט חוויה מטלטלת - במיוחד לנשים שעושות זאת בפעם הראשונה. ההמתנה ללא נודע, הכנת הבית לרך הנולד, בליל העצות מכל הכיוונים והחיים שעומדים להשתנות - כל אלו עשויים להעלות את מפלס החרדה של מי שיהפכו להיות בקרוב אמא ואבא. 

בדיוק בשביל להרגיע מעט הרוחות, מארחת מיה דיין־שלו בפודקאסט שלה 'בייבי Talk' את מיטב המומחים בתחום ההיריון והלידה. זאת, על מנת להפיג את מסך הערפל, ולהוכיח שלמרות המתח הרב הכרוך ביצירת החיים החדשים, אתן האימהות, ממש לא לבד.  

הפעם שוחחה דיין שלו עם שלומית שוסטר, מומחית להתפתחות תינוקות, שהפריכה מיתוס חשוב באשר ל־3 החודשים הראשונים לחייו של התינוק, המלאים בחוסר ודאות, בעיקר של ההורים. בהמשך אף סיפרה מהו המונח השגור 'הטרימסטר הרביעי', שעלה בתקופה האחרונה לכותרות. 

מדוע היה עדיף שתינוקות ייצאו לאוויר העולם כשהם בני 3 חודשים, מוכנים ובשלים יותר לשלל הגירויים שטומן בחובו העולם החיצוני? שוסטר הסבירה מעט על הרגע שבו חלפו תשעת ירחי הלידה, ומאיש ואישה, הופכים השניים החולקים את חייהם זה עם זו למשפחה: "זה באמת מסע לתינוק ולהורים - והוא מתחיל שלושה חודשים מוקדם יותר. בעולם אידיאלי, הילד היה מחליט להיוולד בגיל שלושה חודשים, אבל אז הוא לא היה יוצא החוצה כי מוחו גדל גדילה מואצת בשלושת החודשים הללו. זה היתרון שלנו על פני בעלי החיים. המוח צריך להמשיך ולגדול, וכך הראש גדל בצורה מטורפת מחוץ לרחם". 

מה קורה בשלושת החודשים הראשונים לחייו של התינוק? המומחית להתפתחות התינוק השיבה על השאלה החשובה: "תינוק נולד 'לא אפוי', והוא צריך להישאר באינקובטור שהיה בו במהלך ההיריון גם מחוץ לרחם. התפקיד שלנו הוא לתת לתינוק תנאים של רחם מאחר והוא עדיין בתקופת הסתגלות, ואנו יכולים לתת לו תנאים דומים מבחינה חושית כדי להזכיר לו את תנאי הרחם. התינוק זקוק לידיים והוא רגיל למגע מהרחם, שם הייתה לו תחושת מגע מתמיד ופתאום הוא חש חוסר גבולות, הוא לא יודע איך מתנהגים בחוץ".

אפליקציית Jama הוקמה במטרה לתת מענה לאימהות לתינוקות בגילאי לידה ועד גיל שלוש, ולרכז עבורן תוכן, פעילויות, טיפים ממומחים וסרטונים שילוו אותן לאורך התקופה המאתגרת הזאת. כל התכנים באפליקציה "גדלים" יחד עם התינוק ומותאמים באופן מדויק לשלבי ההתפתחות שלו, כך שהאימהות מקבלות רק את מה שרלוונטי להן ומעניין אותן בכל רגע נתון.

אפליקציית Jama היא ה-מקום של האימהות בישראל לפגוש ולהכיר אימהות נוספות סביבן, וליצור חברויות חדשות ומרגשות במסע המרתק.

חפשו אותנו בגוגל: https://app.jama.co.il/ 

 

עריכה: מיכל קדוש

Reading next

ערה? איך לא?
תבינו אותי, הרגע ילדתי

Leave a comment

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.