הורות ראשונית

הילד מסרב לחבק את סבא או סבתא? כך כדאי לכן להגיב

הילד מסרב לחבק את סבא או סבתא? כך כדאי לכן להגיב

רמז: ההסברים לא צריכים להיות מופנים לילד, אלא דווקא לסביבתו הקרובה


סבא וסבתא בילו אחר הצהריים שלמים עם הילד שלכן ועכשיו הם הולכים. הם מצפים לחיבוק אבל הילד שלכן לא בעניין ואתן מרגישות ממש לא נעים - הסיטואציה מוכרת לכן? אם כן, כדאי לכן להמשיך לקרוא. זמירה קמחי, מנחה ומאמנת הורים וילדים להתפתחות ותקשורת תומכת, מדריכה להתפתחות ועיסוי תינוקות, מבקשת להדגיש כי לא את הילד צריכים ללמד כאן שיעור, אלא את הסביבה שלו. כאשר מסבירים לפעוט שהגוף שלו הוא שלו והוא מחליט עליו, זה תקף בכל מצב, גם כשהוא מסרב לחבק בני משפחה. הילד לא יודע לעשות את ההבחנה.


מה לא כדאי לעשות?

אם תאיצו בילד "נו, תן חיבוק לסבתא" זה לא רק יסתור את הקביעה שהילד מחליט על הגוף שלו, אלא גם ייצור אישיו סביב הנושא. ילדים מסוימים עשויים להרגיש שהסירוב שלהם מפעיל משהו אצל כולם ואף ייהנו מתשומת הלב סביב העניין.

 

אז מה כן מומלץ לעשות?

"לחנך" את הסביבה הקרובה. להסביר ברגישות לסבתא וסבתא שיכבדו ויבינו את הילד ויתמכו בגישה שלכן. אפשר שתגידו להם בנוכחות הילד (או אף לבקש מהם לומר) משפטים כמו "זה בסדר, כשתרגיש בטוח תבוא לחבק את סבא", "סבתא תמיד פה בשבילך מתי שיתחשק לך לחבק" וכדומה. באופן זה הילד לומד שהוא יכול, מבחירתו, להגיע אליהם ולחבק כשזה מתאים לו.


במידה וסבא או סבתא נפגעו מהילד, עליכן להסביר להם שהוא לא פוגע בהם במתכוון, אלא שאין לו את ההבנה שההתנהגות שלו בכלל פוגעת. הדגישו בפניהם שבמידה והם יאפשרו לילד לעשות זאת מבחירתו - זה בהחלט יקרה. 

אפליקציית Jama הוקמה במטרה לתת מענה לאימהות לתינוקות בגילאי לידה ועד גיל שלוש, ולרכז עבורן תוכן, פעילויות, טיפים ממומחים וסרטונים שילוו אותן לאורך התקופה המאתגרת הזאת. כל התכנים באפליקציה "גדלים" יחד עם התינוק ומותאמים באופן מדויק לשלבי ההתפתחות שלו, כך שהאימהות מקבלות רק את מה שרלוונטי להן ומעניין אותן בכל רגע נתון.

אפליקציית Jama היא ה-מקום של האימהות בישראל לפגוש ולהכיר אימהות נוספות סביבן, וליצור חברויות חדשות ומרגשות במסע המרתק.

 Jama הצטרפי לקהילת האמהות הגדולה בישראל 

 

 


Reading next

שוב הוא מסרב לצחצח? כך תלמדו את הילד לשתף פעולה ולשמור על השיניים שלו
מתי לא להתעקש על ההתאקלמות ולהעביר לגן אחר?

Leave a comment

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.