אימהות

אתגרים של הריון שני: איך להקל על "חוויות" השליש הראשון כשיש ילד בבית?

אתגרים של הריון שני: איך להקל על "חוויות" השליש הראשון כשיש ילד בבית?

זה מרגש לא פחות, אך בניגוד לפעם הראשונה יש ילד בבית שזקוק לך. כך תוכלי לצלוח את השבועות הראשונים להריון

 
הבחילות, העייפות וההרגשה הכללית הרעה פקדו שוב את חייך והן מבשרות את המרגש מכל - את בתחילתו של הריון שני. הציפייה וההתרגשות מזכירים את הפעם הראשונה שגילית שאת בהריון, אבל משהו אחד משנה את כל התמונה, והוא הימצאותו של ילד אחד, בדרך כלל קטן, בבית. את כבר לא לבד, יש מישהו בסביבה שזקוק לתשומת לבך, והמישהו הזה הוא לא בן הזוג, מבוגר שמבין ונמצא שם עבורך, אלא ילד קטן הדורש את שלו ופחות מבין מה בדיוק עובר עלייך.

 

ליאן נוגה שקד, מדריכת הורים מוסמכת ומאמנת ילדים, מסבירה איך כדאי לך להתמודד עם האתגרים הפיזיים של תחילת ההריון לצד הצרכים של הילד הקטן שבבית:

 

אל תרגישי אשמה

את חווה משהו טבעי, בריא ולגיטימי. העומס עלייך מרגיש כבד יותר, יש פחות זמן להיות עם התחושות שלך וההורמונים עושים את שלהם. קבלי את המצב והשתדלי להיות סלחנית כלפי עצמך. 

 

היעזרי במי שאפשר

אם יש בייביסיטר או סבתא שיכולה לבוא לעזור לך בבית כשכל מה שמתחשק לך זה לשכב במיטה - הרי זה מבורך. כך תדאגי שהילד שבבית מקבל תשומת לב, אמנם לא ממך, ואת יכולה לנוח ולאגור כוחות. אם הילד מספיק גדול, אפשר להפגיש אותו עם חבר בבית של החבר ואז תקבלי שקט אמיתי לכמה שעות. את יכולה לקחת עזרה בבית כדי לפנות כוחות וזמן למשחק ונוכחות שלך עם הילד. למשל, מישהו שיכין אוכל או יעשה עבודות בית קלות עבורך. 

 

 

שתפי את הילד והציעי לו לסייע

אם הילד גדול מספיק, את יכולה לשתף אותו בכך שאת קצת לא מרגישה טוב ולשאול אם הוא מוכן לעזור לך, למשל להחזיר את כל הצעצועים למקום בעצמו או להכין ביחד איתך את ארוחת הערב. 

 

מצאי משחקים רגועים שתוכלו לשחק ביחד, גם כשאת נחה

אל תתפתי להושיב את הילד מול הטלוויזיה כל היום. חפשי משחקים שתוכלי להשתתף בהם גם כשאת במצב שכיבה על הספה. למשל, לעשות פיקניק לבובות בסלון, להדביק מדבקות או להרכיב ביחד פאזלים על שולחן הסלון.

 

אל תדברי על ההריון מעל הראש של הילד

ילדים קולטים הכל, גם כשלא אומרים להם בבירור. למעשה הם יכולים לקלוט את ההריון עוד לפני שחושפים אותו בפניהם, אז רצוי שלא תדברי מעל ראשו של הילד על כך. שתפי אותו וספרי לו שבהתחלה את קצת עייפה ולא מרגישה טוב, אבל הכל מסיבה טובה ואחר כך זה עובר. אפשר לספר שפעם היית בהריון איתו, שגם הוא היה בבטן ולהראות לו את תמונות האולטרסאונד שלו או את התמונות שלך בהריון.

 

הכיני את הילד לבואו של התינוק

ספרי לו שבקרוב ייוולד לו אח קטן, שהוא יוכל לעזור וללמד אותו דברים וכשהוא יגדל יהיה להם כיף לשחק ביחד. 

 

למרות שזה נראה לך כרגע בלתי אפשרי, נסי ליהנות מהתקופה המאתגרת הזאת. זכרי שבשליש השני תסמיני ההריון הקשים עוברים לרוב והאנרגיות יחזרו למה שאת מכירה. בינתיים עשי התאמות וקבלי את עצמך כפי שאת, והעיקר - שיעבור בקלות ובידיים מלאות.

 

אפליקציית Jama הוקמה במטרה לתת מענה לאימהות לתינוקות בגילאי לידה ועד גיל שלוש, ולרכז עבורן תוכן, פעילויות, טיפים ממומחים וסרטונים שילוו אותן לאורך התקופה המאתגרת הזאת. כל התכנים באפליקציה "גדלים" יחד עם התינוק ומותאמים באופן מדויק לשלבי ההתפתחות שלו, כך שהאימהות מקבלות רק את מה שרלוונטי להן ומעניין אותן בכל רגע נתון.

אפליקציית Jama היא ה-מקום של האימהות בישראל לפגוש ולהכיר אימהות נוספות סביבן, וליצור חברויות חדשות ומרגשות במסע המרתק.

 Jama הצטרפי לקהילת האמהות הגדולה בישראל 

Reading next

אם כבר, אז כבר: מה עדיף להראות לילד כשחושפים אותו למסך
המדריך לגמילה מחיתולים: כל שלבי התהליך שכדאי שתכירו

Leave a comment

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.