אימהות

אמא, דוגמה כבר נתת היום? כך תלמדי את הילד להיות מנומס

אמא, דוגמה כבר נתת היום? כך תלמדי את הילד להיות מנומס

הוא מסתכל עלייך ומחקה אותך וגם ניזון מהתגובות שלך להתנהגות שלו - נצלי זאת בתבונה

בתור אמהות, יש לכן כל כך הרבה תפקידים. בין השאר אתן צריכות ללמד את הילדים שלכן להיות בני אדם. אז ברור שהם לא יתקבלו למשפחת המלוכה הבריטית, אבל בכל זאת, כדאי ללמד את הילדים לקבל את האחר בצורה בסיסית, להביע אמפתיה ולהתנהג באופן שיאפשר לבני אדם אחרים לשהות במחיצתם מבלי לסבול. איך עושים זאת?


דנה אמר, מנתחת התנהגות מוסמכת, בעלת תואר שני בחינוך, מרצה ומומחית בליווי התא המשפחתי, 

מזכירה כי נימוס הוא גם תכונת אופי וגם כושר חברתי, כזה שיש לטפח אותו ולשכלל אותו. מאחר והכל מתחיל בבית, הילדים שלכן, קטנים כגדולים, צופים בכן, לומדים מכן ומחקים אתכן כל הזמן. אם אתן רוצות שהם יתנהגו בדרך מסוימת עליכן לספק את המודל הנכון עבורם רוב הזמן. 


אם אתן רוצות, למשל,  שהילד שלכן ילמד לחכות בסבלנות בתור, עליכן להדגים סבלנות מהי וזה בהכרח אומר שצריכה להיות גם לכן סבלנות ואורך רוח להתמודד עם פעוט בתהליך למידה. העניין הוא שלעיתים, שלא לומר קרובות, אתן שוכחות את זה. 

 

דוגמה לכך היא האמא שמאיצה בילד שלה להגיד "יפה שלום" עוד לפני שהיא בעצמה עשתה זאת. דוגמה נוספת היא הילד הקטן שקיבל מתנה עטופה והוא מתרגש, מתחיל למשש במלוא הסקרנות בכדי לגלות מה יש בתוכה – ואז אמא שואלת: "מה אומרים?" והילד עונה (במרמור כמובן) "תודה", כי הוא עדיין ילד, קשה לו מאוד לדחות סיפוקים, להתחשב באחרים ולגלות איפוק. בשביל להגיע למקום בו הילד מיוזמתו יודע להגיד תודה הוא צריך לעבור תהליך למידה הכולל ניסוי וטעיה והוא צריך לראות מודל של התנהגות מתאימה בסיטואציות הללו. לכן, היה יותר מתאים שאמא תגיד תודה רבה על המתנה בעצמה – זה היה מעלה את הסיכוי שהילד היה פשוט חוזר אחריה.


ואיך לחזק התנהגות חיובית ולהפחית התנהגות שלילית?

כאשר אתן פוגשות התנהגויות חיוביות, אפילו ניצוץ שלהן - עודדו את הילד ושבחו אותו. נתבו את החינוך מכל תכונה והתנהגות חיובית שתרצו לראות יותר. אמרו למשל: "איזה יופי אתה מכבד את החבר בעוגייה. אתה מאוד נדיב". מהצד השני, כאשר תפגשו התנהגויות שליליות, כאלו שתרצו לראות מהן פחות, הגיבו בתגובות נייטרליות, שטוחות ובמילים אחרות - אל תעשו עניין כל עוד לא מדובר בהתנהגות מסוכנת כלפי הילד או סביבתו. הילד ילד מהר מאוד שבשביל לקבל רווח הוא צריך להתנהג בהתאם. לא תמיד זה יגיע מדיבורים, הסברים וניסיונות חינוך, אלא לפעמים מההתנסות והמציאות עצמה.

 

אפליקציית Jama הוקמה במטרה לתת מענה לאימהות לתינוקות בגילאי לידה ועד גיל שלוש, ולרכז עבורן תוכן, פעילויות, טיפים ממומחים וסרטונים שילוו אותן לאורך התקופה המאתגרת הזאת. כל התכנים באפליקציה "גדלים" יחד עם התינוק ומותאמים באופן מדויק לשלבי ההתפתחות שלו, כך שהאימהות מקבלות רק את מה שרלוונטי להן ומעניין אותן בכל רגע נתון.

אפליקציית Jama היא ה-מקום של האימהות בישראל לפגוש ולהכיר אימהות נוספות סביבן, וליצור חברויות חדשות ומרגשות במסע המרתק.

 Jama הצטרפי לקהילת האמהות הגדולה בישראל 
Reading next

מתחילים בהדרגה: על התהליך של טרום הפרידה מהחיתולים
מתי תדעו אם יש צורך לפנות עם הילד לקלינאית תקשורת?

Leave a comment

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.